Reklamy:SEEEM


Chceš být mím SB? TADY
Červen 2008

Koně - videa

23. června 2008 v 15:57 | Fábka |  //Koně//
Tyhle videa jsou fakt pěkný:

Nový design

23. června 2008 v 15:41 | Fábka |  //Já a blog//
Ahojky, tak jsem se rozhodla, že si udělám nový design! No ten starý byl...no prostě starý a chtěla jsem změnu! Má (doufám) nej kámoška (která má TENTO! Blog) se nabídla, že mi design udělá! No a tady je:
No mě se teda líbí moc co říkáte??? Mam moc šikovnou kámošku :D

Arabský plnokrevník

23. června 2008 v 15:31 | Fábka |  //Koně//
Historie: Arabský plnokrevník pochází z Orientu. Díky tvrdému životu v poušti a drsným podmínkám se stal obzvláště odolným, měl velkou vytrvalost, schopnost přežívat i v krajních podmínkách a netrpěl nemocemi. V průběhu 7. a 8. století se arab rozšířil do Španělska a později i do celého světa, a tak začal proces šlechtění, který probíhá až dodnes.

Popis plemene:

Arabský plnokrevník je často považován za nejkrásnějšího koně na světě, ve skutečnosti je nejstarším a nejčistším koňským plemenem. Se svým vysoko posazeným klenutým krkem a výraznou hlavou se širokým čelem a štičím profilem patří k obzvlášť ušlechtilým plemenům. Má jemný nos a velké nozdry. Široký hluboký hrudník a krátký rovný hřbet jsou také typickými znaky araba. Má jemnou hedvábnou hřívu i ocas, který je vysoko nasazený. Se svou maximální výškou 152 cm unese s lehkostí i dospělého člověka. U arabského plnokrevníka se vyskytují všechny barvy kromě strakošů. Je rychlý, snadno ovladatelný a živý. Jeho temperament se pojí s velmi mírnou povahou, tudíž jeho výchova není náročná, ale potřebujete k tomu značný jemnocit. Kromě přehlídek se díky své rychlosti hodí i na dostihy. Skok ani drezura nepatří k jeho silným stránkám, naopak je to ale vynikající kůň do terénu a na vytrvalost.

Anglický plnokrevník

23. června 2008 v 15:30 | Fábka |  //Koně//
Historie:Nejen, že je plnokrevník nejlepším závodním koněm, ale sehrál také důležitou roli při vytváření nových plemen. Tento proces uvedl do pohybu v 16. století Jindřich VIII., který založil proslulý královský hřebčinec v Hampton Courtu, dovážel koně ze Španělska a Itálie a křížil je s nejrychlejšími a nejvýkonnějšími anglickými plemeny.

Za vlády jeho následovníků, kteří zakoupili spoustu východních hřebců, zkřížili je s anglickými klisnami, došlo k založení dynastie slavných závodních koní. K nejznámějším z nich se řadí např. Byerley Turk (nejdříve sloužil v mnoha bitvách, později byl chovným hřebcem ), Darley Arabian (založil linii Eclipse-platil za neporazitelného a nejslavnějšího závodního koně všech dob) a Godolphin Arabian (byl to výborný chovný hřebec). Kůň je klasifikován jako plnokrevník, jsou-li oba jeho rodiče zapsáni ve Všeobecné plemenné knize.

Popis plemene: Plnokrevník je elegantní kůň se štíhlou stavbou těla. Má šikmé dlouhé plece, silnou záď, oválný a hluboký hrudník a dlouhý krk. Jeho kůže je velmi jemná a srst, hříva i ocas jsou nádherně hedvábné a lesklé. Výška plnokrevníka může být různá, ale nejčastěji se pohybuje okolo 163 cm. Nejčastěji se vyskytují hnědáci (většinou tmaví hnědáci), často také ryzáci, bělouši i vraníci. Plnokrevník je velice temperamentní a energický kůň, ale bývá poměrně dost nervózní a náladový. Na své okolí reaguje velmi citlivě a příliš jednotvárný trénink ho po chvíli přestává bavit, proto si s ním neporadí každý jezdec. Tento kůň potřebuje zkušenou a trpělivou ruku. V trysku má volný a nízký krok, vyznačuje se odvahou a vytrvalostí. Je ideální pro dostihy, lov i military. Nesnáší přílišnou zimu ani velká vedra, ideální oblasti jsou pro něj oblasti mírného pásma.

Kůň Przewalského

23. června 2008 v 15:29 | Fábka |  //Koně//
Stejně jako u psů nebo koček rozdělených do určitých ras, můžeme i u koní rozlišovat jednotlivá plemena. Každé plemeno se určuje podle znaků ať už se týkají stavby těla, historie nebo účelů, ke kterým se kůň hodí. V následujících řádcích se dočtete o nejznámějších z nich.

Zhruba celý následující měsíc se pro Vás pokusíme připravit články o asi 30 nejznámějších plemenech. Články budou vycházet obden, tak si je určitě nenechte ujít.

Kůň Przewalského

Je považován za jednoho z předků zdomácnělého koně a dnes ho můžeme vidět většinou jen v zoologických zahradách. Tento kůň se geneticky liší od ostatních koní tím, že má 66 chromozómů místo 64. Má velkou hlavu s vysoko posazenýma očima ne po stranách hlavy, jako je to u dnešních koní. Dlouhé uši, silný krk, těžké tělo s tmavým úhořím pruhem a zebrování na nohou jsou pro něj typickými znaky. Měří 122-132 cm, vždy je to plavák se světlým nosem, tmavou hřívou i ocasem. Hříva mu roste směrem nahoru a každé jaro vypadává, proto nemá pramen nad čelem. Kůň Převalského není vhodný pro ježdění, ale je schopen přežít s minimálním přídělem potravy a snášet krajní teploty.

Koně

23. června 2008 v 15:28 | Fábka |  //Koně//
Na světě existuje více než 150 různých plemen a typů koní. Život člověka s koněm se spojil před mnoha tisíci lety. Nejdříve byl kůň lovnou zvěří za účelem potravy, později ho lidé začali chovat k ulehčení práce na poli. Až po delší době se však na něm lidé naučili jezdit a využívali ho jako dopravní prostředek ještě během 20. století. Zdomácnění s sebou přineslo nejen kvalitnější potravu, ale také šlechtění: Chladnokrevníci jsou těžká tažná plemena, kteří byli šlechtěni na sílu k tahání těžkých břemen. Teplokrevníci jsou lehčím, jezdeckým typem koně šlechtěné na rychlost.

Stavba těla:
Stavba těla u koně se liší podle jednotlivých plemen. Jaká je ta ideální, určuje druh práce, ke které je kůň určen. Jestliže má kůň velkou vzdálenost od kohoutku k lokti, mají plíce dostatek místa k rozpínání, což je důležité pro každého koně, ať dělá cokoliv. Pro jezdeckého koně je důležitá délka zad-příliš dlouhá záda mohou být slabá a příliš krátká mohou koně omezovat v pohybu. Hlava koně by měla proporčně odpovídat celkové stavbě těla-příliš těžká a velká hlava více zatěžuje předek, který už nese 60% koňské váhy. Nozdry by měly být široké a velké, větší oči jsou lepší než menší. Dlouhý krk je spojován s rychlostí a kratší se silou, plec by měla být dobře vyklenutá (koně se strmými plecemi mají nepohodlný krok pro jezdce). Zadní kopyta by měla být oválnější než přední atd.

Zbarvení:
Zbarvení u koní je dědičné. Dnešní kůň má 64 chromozómů, z nichž polovinu dědí po otci a druhou po matce. U lipicánů je převládajícím zbarvením bílá, ale hříbata se rodí tmavá a teprve po pár letech zbělají. Někteří koně mají dvoubarevnou nebo také trojbarevnou srst. Oči u koní jsou normálně tmavé, ale najdou se mezi nimi i koně s modrýma očima. Rohovina kopyta může být zbarvena od modré nebo černé až po bílou, ale také může být pruhovaná.

Jak se říká koním podle zbarvení srsti:

Isabela=palomino- zlatá nebo žlutá srst s bílou hřívou a ocasem
Ryzák- různé odstíny zlaté od světlé až po červenozlatou/ hříva a ocas mohou mít světlejší odstín
Vraník - srst i žíně mají černé/ oči, kopyta a kůže jsou také tmavá
Bělouš- rodí se vždy s tmavou srstí a postupně se vybělují/ směs černých a bílých chlupů/ kůže je černá
Hnědák- hnědá srst/ ocas, hlava a často i nohy jsou černé/ oči, kůže a kopyta tmavé s výjimkou koně s odznaky
Myšák- srst popelavě šedá/ ocas, hříva a nohy jsou černé
Strakáč piebald- mají na sobě černo-bílé skvrny různé velikosti
Strakáč skewbald- nepravidelné skvrny ostatních barev kromě černé
Plavák- světle písková srst s černou hřívou, ocasem, nohama a často i zádovým= úhořím pruhem (vede od krku až k ocasu) barva se pohybuje od žluté do šedivé
Grošák- menší nebo větší bílé kruhové skvrny na šedém podkladě
Červený bělouš- má dokonale navzájem smíšenou rezavou a bílou srst
Mourek- černá nebo hnědá srst s velkým podílem bílých chlupů

Koně - obrázky

23. června 2008 v 15:24 | Fábka |  //Koně//

Zlatí retrívři - obrázky

23. června 2008 v 15:19 | Fábka |  //Pejsci//
Zlatý retrívr


Kokršpanělé - obrázky

23. června 2008 v 15:14 | Fábka |  //Pejsci//

Labradoři - obrázky

23. června 2008 v 15:07 | Fábka |  //Pejsci//
Bílý labrador:
Černý labrador:
Hnědý labrador: