Reklamy:SEEEM


Chceš být mím SB? TADY
Anglický plnokrevník

23. června 2008 v 15:30 | Fábka |  //Koně//
Historie:Nejen, že je plnokrevník nejlepším závodním koněm, ale sehrál také důležitou roli při vytváření nových plemen. Tento proces uvedl do pohybu v 16. století Jindřich VIII., který založil proslulý královský hřebčinec v Hampton Courtu, dovážel koně ze Španělska a Itálie a křížil je s nejrychlejšími a nejvýkonnějšími anglickými plemeny.

Za vlády jeho následovníků, kteří zakoupili spoustu východních hřebců, zkřížili je s anglickými klisnami, došlo k založení dynastie slavných závodních koní. K nejznámějším z nich se řadí např. Byerley Turk (nejdříve sloužil v mnoha bitvách, později byl chovným hřebcem ), Darley Arabian (založil linii Eclipse-platil za neporazitelného a nejslavnějšího závodního koně všech dob) a Godolphin Arabian (byl to výborný chovný hřebec). Kůň je klasifikován jako plnokrevník, jsou-li oba jeho rodiče zapsáni ve Všeobecné plemenné knize.

Popis plemene: Plnokrevník je elegantní kůň se štíhlou stavbou těla. Má šikmé dlouhé plece, silnou záď, oválný a hluboký hrudník a dlouhý krk. Jeho kůže je velmi jemná a srst, hříva i ocas jsou nádherně hedvábné a lesklé. Výška plnokrevníka může být různá, ale nejčastěji se pohybuje okolo 163 cm. Nejčastěji se vyskytují hnědáci (většinou tmaví hnědáci), často také ryzáci, bělouši i vraníci. Plnokrevník je velice temperamentní a energický kůň, ale bývá poměrně dost nervózní a náladový. Na své okolí reaguje velmi citlivě a příliš jednotvárný trénink ho po chvíli přestává bavit, proto si s ním neporadí každý jezdec. Tento kůň potřebuje zkušenou a trpělivou ruku. V trysku má volný a nízký krok, vyznačuje se odvahou a vytrvalostí. Je ideální pro dostihy, lov i military. Nesnáší přílišnou zimu ani velká vedra, ideální oblasti jsou pro něj oblasti mírného pásma.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama