Reklamy:SEEEM


Chceš být mím SB? TADY
Koně

23. června 2008 v 15:28 | Fábka |  //Koně//
Na světě existuje více než 150 různých plemen a typů koní. Život člověka s koněm se spojil před mnoha tisíci lety. Nejdříve byl kůň lovnou zvěří za účelem potravy, později ho lidé začali chovat k ulehčení práce na poli. Až po delší době se však na něm lidé naučili jezdit a využívali ho jako dopravní prostředek ještě během 20. století. Zdomácnění s sebou přineslo nejen kvalitnější potravu, ale také šlechtění: Chladnokrevníci jsou těžká tažná plemena, kteří byli šlechtěni na sílu k tahání těžkých břemen. Teplokrevníci jsou lehčím, jezdeckým typem koně šlechtěné na rychlost.

Stavba těla:
Stavba těla u koně se liší podle jednotlivých plemen. Jaká je ta ideální, určuje druh práce, ke které je kůň určen. Jestliže má kůň velkou vzdálenost od kohoutku k lokti, mají plíce dostatek místa k rozpínání, což je důležité pro každého koně, ať dělá cokoliv. Pro jezdeckého koně je důležitá délka zad-příliš dlouhá záda mohou být slabá a příliš krátká mohou koně omezovat v pohybu. Hlava koně by měla proporčně odpovídat celkové stavbě těla-příliš těžká a velká hlava více zatěžuje předek, který už nese 60% koňské váhy. Nozdry by měly být široké a velké, větší oči jsou lepší než menší. Dlouhý krk je spojován s rychlostí a kratší se silou, plec by měla být dobře vyklenutá (koně se strmými plecemi mají nepohodlný krok pro jezdce). Zadní kopyta by měla být oválnější než přední atd.

Zbarvení:
Zbarvení u koní je dědičné. Dnešní kůň má 64 chromozómů, z nichž polovinu dědí po otci a druhou po matce. U lipicánů je převládajícím zbarvením bílá, ale hříbata se rodí tmavá a teprve po pár letech zbělají. Někteří koně mají dvoubarevnou nebo také trojbarevnou srst. Oči u koní jsou normálně tmavé, ale najdou se mezi nimi i koně s modrýma očima. Rohovina kopyta může být zbarvena od modré nebo černé až po bílou, ale také může být pruhovaná.

Jak se říká koním podle zbarvení srsti:

Isabela=palomino- zlatá nebo žlutá srst s bílou hřívou a ocasem
Ryzák- různé odstíny zlaté od světlé až po červenozlatou/ hříva a ocas mohou mít světlejší odstín
Vraník - srst i žíně mají černé/ oči, kopyta a kůže jsou také tmavá
Bělouš- rodí se vždy s tmavou srstí a postupně se vybělují/ směs černých a bílých chlupů/ kůže je černá
Hnědák- hnědá srst/ ocas, hlava a často i nohy jsou černé/ oči, kůže a kopyta tmavé s výjimkou koně s odznaky
Myšák- srst popelavě šedá/ ocas, hříva a nohy jsou černé
Strakáč piebald- mají na sobě černo-bílé skvrny různé velikosti
Strakáč skewbald- nepravidelné skvrny ostatních barev kromě černé
Plavák- světle písková srst s černou hřívou, ocasem, nohama a často i zádovým= úhořím pruhem (vede od krku až k ocasu) barva se pohybuje od žluté do šedivé
Grošák- menší nebo větší bílé kruhové skvrny na šedém podkladě
Červený bělouš- má dokonale navzájem smíšenou rezavou a bílou srst
Mourek- černá nebo hnědá srst s velkým podílem bílých chlupů
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama